Domki letniskowe
orzechowo
 

Zobacz zdjęcia

Pluski, Orzechowo, Łańsk, Olsztynek

Wybierając się rowerem, czy samochodem na północ (10 km) od Plusek trafimy do Łańska - ośrodka wypoczynkowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Lasy Łańskie bogate w zwierzynę łowną od dawna przyciągały znanych myśliwych. Jeszcze przed I wojną światową polował tu feldmarszałek Paul Hindenburg - przyszły prezydent Republiki Weimarskiej, a nieco później Hermann Göring. Do niedawna Łańsk był tajnym, superekskluzywnym ośrodkiem wypoczynkowym. Od roku 1952, ośrodek w Łańsku często gościł Bolesława Bieruta, który zdecydował o rozbudowie obiektu. Przez kolejne lata Łańsk odwiedzało wielu ówczesnych polityków: Władysław Gomułka, Nikita Chruszczow, Leonid Breżniew, szach Iranu Reza Pahlawi, Josip Broz Tito, król Belgów Boduin oraz wielu innych.
Będąc w Pluskach warto wybrać się do Orzechowa (6 km od Plusek), miejsca które już niedługo trudno będzie znaleźć na mapie. W roku 1939 Orzechowo (niemiecka nazwa Nußtal) zamieszkiwało 99 osób. To tutaj mieścił się kościół i cmentarz dla okolicznych wiosek. W roku 1977 wyjechała ostatnia rodzina do Niemiec, tym samym czyniąc wieś wyludnioną. Na próżno już szukać wiejskich chałup, wszystko zostało rozebrane lub zawaliło się z upływem czasu. Dziś jeszcze możemy zobaczyć leśniczówkę oraz kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, który dzięki staraniom proboszcza z Plusek jest otwarty dla wiernych podczas jedynej mszy w niedzielę.
Dla zwolenników natury polecamy rezerwat Źródła Rzeki Łyny, utworzony w 1959 roku o powierzchni ponad 121 ha. Idealnym sposobem zwiedzenia tego zakątka regionu, częściowo bardzo tajemniczego jest spływ kajakiem. Jeśli będziecie Państwo mieli ochotę, chętnie zorganizujemy taką wyprawę z Plusek. W drodze powrotnej warto odwiedzić Grunwald, miejsce jednej z największych średniowiecznych bitew. Co roku, w celu upamiętnienia tego wydarzenia odbywa się inscenizacja bitwy, przyciągająca kilkudziesięciotysięczne tłumy widzów. Jadąc dalej w stronę Plusek miniemy Olsztynek, w którym znajdziemy Muzeum Budownictwa Ludowego. Na obszarze ponad 60 ha zgromadzono 65 obiektów budownictwa ludowego i małej architektury. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie Skansenu: kliknij tutaj
Dla miłośników golfa zapraszamy na pole, które znajdziecie Państwo w Naterkach: kliknij tutaj.

 Trzy komfortowe domki letniskowe we wsi Pluski do wynajęcia w okresie letnim.  

© Domki letniskowe 2004 - 2022